Istniejemy od 1952 roku

Krakowska Spółdzielnia Niewidomych SANEL działa już od 1952 roku. Historia naszej firmy jasno pokazuje, że rehabilitacja i rozwój osób niepełnosprawnych zawsze były jednym z naszych priorytetowych celów.

   

Główną ideą założenia Spółdzielni było zapewnienie pracy i umożliwienie rehabilitacji osobom niewidomym i niedowidzącym. Pierwsze Walne Zgromadzenie Założycieli odbyło się 25 VII 1952 i to właśnie ta data otwiera historię Spółdzielni. Założycielem i równocześnie pierwszym prezesem został wybrany Władysław Poleski, który był niewidomy. W początkowym okresie działalności wszystkie prace były wykonywane ręcznie w różnych miejscach w Krakowie.

 

W 1959 roku na 2 hektarowej działce wybudowano obecny budynek produkcyjny, a w 1963 roku - biurowiec. Skupienie produkcji w jednym miejscu umożliwiło dostosowywanie indywidualnych stanowisk pracy do potrzeb inwalidów a także zastosowanie maszyn.

 

W 1966 roku Spółdzielnia zatrudniała już 942 osoby, w tym 724 inwalidów - w większości niewidomych i głuchoniemych. Większą część tej grupy, bo aż 501 osób, stanowili niewidomi chałupnicy pracujący w rozproszeniu na terenie dzisiejszego województwa małopolskiego.

 

Aktualnie Spółdzielnia zatrudnia w zakładzie w Krakowie około 200 osób, w tym większość niewidomych. Profile produkcji zostały zachowane, czyli dalej dominuje branża wyrobów szczotkarskich i kosmetycznych, wspomagana przez segment wyrobów metalowych i elektrotechnicznych. Stale usprawniamy procesy produkcyjne, stawiając na jakość wyrobu. W grudniu 2008 roku firma przeszła pomyślnie audyt certyfikujący z zakresu wdrożenia i stosowania normy PN-EN ISO 9001:2008, audyt przeprowadziła renomowana jednostka certyfikująca TÜVRheinland przyznając certyfikat ISO o numerze rejestracyjnym: 0198 100 00153